Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att bedriva byggnadsverksamhet samt handel och förvaltning av fastigheter och värdepapper såväl i Sverige som utomlands ävensom idka annan därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 9 181 | 10 207 | 10 804 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -2 302 | -228 | 778 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -4 426 | -3 871 | -1 994 |
| Årets resultat (tkr) | -1 162 | -2 184 | 2 821 |
| Summa tillgångar (tkr) | 190 319 | 173 902 | 177 323 |
| Antal anställda | 1 | 1 | 1 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 9 181 | 10 207 | 10 804 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -2 302 | -228 | 778 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -4 426 | -3 871 | -1 994 |
| Årets resultat (tkr) | -1 162 | -2 184 | 2 821 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 185 227 | 167 814 | 168 556 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 5 093 | 6 088 | 8 766 |
| Tillgångar (tkr) | 190 319 | 173 902 | 177 323 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 63 437 | 64 598 | 66 783 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | 4 815 | 4 836 | 4 857 |
| Långfristiga skulder (tkr) | 107 678 | 94 083 | 94 337 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 14 390 | 10 384 | 11 346 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 190 319 | 173 902 | 177 323 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 1 | 1 | 1 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 9 181 | 10 207 | 10 804 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | -25.1% | -2.2% | 7.2% |
| Soliditet | 33.3% | 37.1% | 37.7% |
| Kassalikviditet | 35.4% | 58.6% | 77.3% |
Fastighets AB Mats Persson i Kristianstad ingår i en koncern med 18 bolag. Moderbolag är Fastighets AB Bröderna Persson och koncernmoderbolag är Förvaltnings AB Vantaröd. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att bedriva byggnadsverksamhet samt handel och förvaltning av fastigheter och värdepapper såväl i Sverige som utomlands ävensom idka annan därmed förenlig verksamhet.